به نام خدای اسب
ای اسب ها به گوش باشید شما هنوز هم طرفدارانی دارید...
قالب وبلاگ
معمولا” به دنیا آمدن دوقلوها در زندگی انسان ها یک رویداد خوب تلقی میشود.اما در مورد اسب ها چطور؟
با وجود اینکه اسب ها قادرند تا دوقلو بزایند اما این یک اتفاق نادر و ناخوشایند است .
Monovular Twins(دو قلوی همسان) و
Biovular Twins(دوقلوی غیر همسان ) در اسب ها به ندرت اتفاق می افتد اما Twinning Marses یا دو قلو باردار شدن مادیان ها پدیده ایی نیست که اتفاق نیافتاده باشد.
زایمان Monovularبه دو قلوهای کاملا” شبیه اشاره دارد که هر دو کره از یک تخمک به وجود آمده باشند . و Biovularبه دوقلوهایی که از دو تخمک مجزا حاصل شده اند گفته میشود که کاملا” به هم شبیه نیستند که این مورد آخری در اسب شایع تر است.

خطراتی که مادیان دو قلو باردار شده تحمل می کند:

گاهی مادیان در هنگام حاملگی یکی از جنین ها را در بدن خود جذب می کند تا یک کره را سالم و سلامت به دنیا آورد.بدن مادیان تنها می تواند یک جنین را از طریق جفت تغذیه نماید نه بیشتر.در برخی موارد هم هر دو جنین جذب شده یا مرده به دنیا می آیند.در هر دو صورت نتیجه تاسف باری به دست می آید.
گرچه اتفاقات فوق در حاملگی های چند قلو بسیار معمول هستند اما این امکان نیز وجود دارد که مادیان هر دو کره را به انجام برساند هرچند زایمان بسیار سخت تر از زمانی است که یک کره اسب باشد و اغلب برای یک زایمان موفق از روش سزارین استفاده می گردد.

واکنش مالکان به آبستنی دو قلو:

زمانی که اسب ها دوقلو حامله می شوند مشکلات زیادی را به همراه دارند.از اینرو بسیاری از مالکان اسب ها بر اساس شرایط موجود تصمیم به از بین بردن یکی و یا هر دو جنین می گیرند.
کاهش
تعداد جنین (manual reduction)در مادیان هابه معنای از بین بردن فیزیکی یکی از جنین ها در اوایل دوران حاملگی است که این روش در آبستنی غیر همسان دارای درصد موفقیت بیشتری است و به کره اسب باقی مانده شانس بقای بیشتری می دهد.
مشکل در این کاهش جنین این است که حتما” باید در زمان مشخصی انجام پذیرد.به محض آنکه تخم ها به دیواره ی رحم می چسبند شانس موفقیت به مقدار قابل ملاحظه ایی کاهش میابد
.
برخی از مالکین اسب ها راضی به از بین بردن آبستنی نیستند چون هزینه ی زیادی برای تولید مثل پرداخته و نمی خواهند که این سرمایه را از دست بدهند.
به هر حال رحم مادیان برای حمل یک جنین طراحی شده و وقتی بیش از یک جنین وجود داشته باشد، فضای کمتری برای رشد هر یک از کره ها وجود داردکه به تولد با وزن کم و سوتغذیه و عقب ماندگی منجر خواهد شد.

مادیانی که استعداد دوقلوزایی دارد معمولا” از چرخه ی تولید مثل و کشش خارج میشود.

[ دوشنبه پنجم تیر ۱۳۹۱ ] [ 14:55 ] [ سوارکار ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیز من کیمیا هستم.
من از کودکی با اسب بزرگ شدم و عاشق اسب ها هستم . و امیدوارم مطالب خوبی را در اختیار شما عزیزان قرار دهم.
امکانات وب
ایران رمان